Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” została przygotowana przez muzeum Kinematografii w Łodzi. Ukazuje ona postać reżysera poprzez prezentację plakatów, zdjęć, werków, fotosów z filmów, które reżyserował i w których wystąpił jako aktor. To wyjątkowy zbiór archiwaliów. Są to przede wszystkim pochodzące z archiwum Romana Polańskiego zdjęcia z planów filmowych, które zostały uzupełnione materiałami otrzymanymi od przyjaciół Reżysera m. in. od Andrzeja Wajdy, Andrzeja Kostenki, Gene Gutowskiego, Leopolda Rene Nowaka.
Niezwykle ciekawe są prezentowane na wystawie zdjęcia z planów, które ukazują Romana Polańskiego przy pracy. Są one prezentowane chronologicznie, poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej i kończąc na najnowszej produkcji „Wenus w futrze". Ich autorami byli i są m. in. wspaniali operatorzy - Jerzy Lipman, Andrzej Kostenko, Witold Sobociński, Andrzej Kondratiuk czy znakomici fotosiści - Guy Ferrandis, Piotr Bujnowicz. Na wystawie można obejrzeć również fotografie Romana Polańskiego jako aktora, który bardzo wcześnie objawił swój wielki talent. Mając 14 lat występował już w audycjach radiowych dla dzieci, stawiał też wówczas pierwsze kroki na teatralnej scenie. W późniejszych latach wielokrotnie próbował sił jako aktor filmowy. Grywał we własnych filmach poczynając od etiud nakręconych w łódzkiej szkole filmowej czy w filmach fabularnych takich jak: „Lokator” i „Nieustraszeni pogromcy wampirów”. Grywał epizody u swoich kolegów reżyserów m. in. u Andrzeja Wajdy (”Pokolenie”, „Lotna”, „Niewinni czarodzieje”, „Samson”), Andrzeja Munka („ Zezowate szczęście”), Janusza Morgensterna („Do widzenia do jutra”). Często występował jako aktor u innych słynnych reżyserów na świecie. Zagrał m. in. w „Czystej formalności” Giuseppe Tornatore u boku Gerarda Depardieu, w filmie Michela Blanca „Wielkie zmęczenie”, w ”Godzinach szczytu 3” Bretta Ratnera czy „Cichym chaosie” z 2008 roku Antonio Luigi Grimaldiego. Ostatnim filmem fabularnym w Polsce, w którym wystąpił była niezapomniana rola Papkina w ”Zemście” Andrzeja Wajdy, która okazała się jego wielkim sukcesem aktorskim. Zdjęcia przedstawiające Romana Polańskiego jako aktora z wymienionych filmów stanowią bardzo atrakcyjną cześć ekspozycji.
Wystawa była prezentowana w wielu miastach w kraju i zagranicą m.in. Łodzi, Gdyni, Krakowie, Berlinie, Duesseldorfie, Toronto, Sao Paolo,
Rio de Janerio, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Brukseli, Dreźnie.
Cieszymy się,że kolejnym miastem na trasie „wędrówki” wystawy będzie Nałęczów.
Foto: NOK