tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

Kapela Nałęczowska, tymczasowo zawiesiła swoją działalność.



„Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serca mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”

Goethe


Nałęczowska Kapela wita…
Muzyka: Ryszard Szot, słowa: Elżbieta Szot

W słoneczny jasny dzień lub kiedy pada deszcz
Tu nałęczowska pieśń ochoczo wita cię.
Szumiący, piękny las i park zachwyci was,
Prastary cisa krzew i ptasi śpiew.

Ref.
Nałęczowska Kapela wita was,
By wszystkim umilić pobyt pośród nas.
Nałęczowska Kapela niczym cud,
Gra skocznie, wesoło - tak jak z nut.

A dla samotnych serc „Źródło Miłości” jest,
Kto pije wodę tę - pokocha aż po zgon.
I serce bije ci w bratniego serca rytm
I znowu czujesz, że – tyś młody jest!

Ref.
Nałęczowska Kapela dzisiaj gra……



Nałęczowska Kapela żegna…
Muzyka: Ryszard Szot, słowa: Elżbieta Szot

Stoimy pośród was, by miło spędzić czas,
By razem bawić się - wesoło płynie pieśń.
Niech smutki pójdą w dal, niech pieśń ukoi żal,
Śpiewajcie więc i bądźcie z nami tu.

Ref.
Nałęczowska Kapela żegna dziś
Niech zdrowo wam płyną w naszym mieście dni.
Nałęczowska Kapela żegna was
I prosi - nie zapomnijcie nas!





Kapela Nałęczowska rozpoczęła swoją działalność w lipcu 2008 roku.

Należeli / należą:
Szot Ryszard - od 07. 2008 r.
Uczeń Andrzeja Sugiera w PSM, absolwent Studium Nauczycielskiego na kierunku Wychowanie Muzyczne, wieloletni instruktor muzyczny i nauczyciel muzyki w placówkach kulturalnych i oświatowych Bełżyc i Nałęczowa. Folklorem zainteresował się pod wpływem Jerzego Śniechowskiego, instruktora tańca, i rodziny Kaniorów: Wandy, Andrzeja i Małgorzaty, prowadzących renomowane zespoły taneczne. Akompaniator gminnych zespołów KGW. Członek zespołów: studenckiej „Andromedy”, kuracyjnego „Tropical City”, orkiestry zdrojowej mjra J. Gierczaka. Założyciel „Kapeli Nałęczowskiej”. Gra na akordeonie i saksofonie, twórca muzyki do  kilku piosenek wykonywanych przez zespół. W 2014 r. obchodzi pięćdziesięciolecie pracy twórczej.
Chudy Józef - od 07. 2008 r.
Adamczuk Władysław - od 07. 2008 r. do 12.2009 r. (zmarł)
Wierzejski Witold - od 09. 2008 r.
Kędra Anna - od 01.2009 r.  do 09.2009 r.
Zacharewicz Leszek - od 01.2009 r. do 09. 2011 r.
Pawłowska Wiesława - od 09.2010 r.
Mirosław Leszek - od 11.2010 r. Muzyczne pasje i umiejętności odziedziczył po dziadku, klarneciście, od 1920 r. grającego w Wojskowej Orkiestrze Garnizonowej w Lublinie. Sam dołączył do tej orkiestry w latach 1971-73, przejmując po dziadku zabytkowy, dziś ponad stuletni instrument. Zdobywał muzyczną wiedzę i umiejętności w Ognisku Muzycznym w Lublinie, sam nauczył się grać na saksofonie tenorowym. Od 1980 do 1990 r. występował z nałęczowską Orkiestrą Dętą mjra J. Gierczaka. Piosenki Kapeli Nałęczowskiej zawdzięczają specyficznemu brzmieniu klarnetu C p. Mirosława ciekawą, rzadką barwę.
Kutnik Jan - od 12.2011 r.
Lebioda Adela - od 01.2012 r.

Pomysł założenia Kapeli  pojawił się w głowie muzyka grającego kiedyś w Strażackiej Orkiestrze Dętej w Nałęczowie, człowieka, którego przyjaźń z akordeonem sięga niemal kołyski p. Ryszarda Szota.
W porozumieniu z dyrektorką Nałęczowskiego Ośrodka Kultury panią Jadwigą Sawą-Bednarczyk przystąpił do organizacji zespołu. Rozpoczął rozmowy ze znajomymi muzykami, namawiając ich do współpracy. Udało mu się przekonać pana Władysława Adamczuka - bardzo dobrego klarnecistę (przez wiele lat grał na klarnecie w Nałęczowskiej Orkiestrze Dętej), usilnie poszukiwał kogoś, kto grałby na bębenku.
W tym czasie KGW w Bochotnicy przygotowywało część artystyczną na obchody 85-lecia swojego Koła. Pan Ryszard akompaniował Zespołowi Śpiewaczemu. No i znalazł się chętny do grania na bębenku. P. Józef Chudy wprawdzie nigdy nie grał na tym instrumencie, ale dobry słuch i potrzeba sprawiły,  że szybko opanował tę umiejętność. 13.09.2008r. Kapela po raz pierwszy zagrała.
Wkrótce chętnych do muzykowania znalazło się więcej. To  ludzie, którzy wkładają całe swoje serce i chęci w kontynuację tradycji kultury ludowej naszego regionu.

Powstanie kapeli miało ocalić bogatą twórczość ludową od zapomnienia. Przydał się też  akompaniament gminnym zespołom śpiewaczym KGW na terenie gminy Nałęczów.

Kapela ma bardzo ambitny repertuar: piosenki o Nałęczowie, o rzemieślnikach, lwowskie, warszawskie, cygańskie,  pieśni ludowe, wiązanka pieśni lubelskich, pieśni Mazowsza, stare przeboje okresu międzywojennego, marsze żałobne i weselne, pieśni biesiadne, utwory taneczne, kolędy i pastorałki.

Kapela  koncertuje nie tylko na terenie gminy uświetniając swoimi występami uroczystości państwowe, kościelne, strażackie, dożynki i lokalne imprezy rozrywkowe, ale także poza nią. Korzystając z rosnącej popularności Kapela Nałęczowska wydała debiutancką płytę, która cieszy się popularnością wśród mieszkańców naszego kurortu, jak też kuracjuszy.

 

Obecny skład kapeli

Andrzej Cękała. Absolwent Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie i Instytutu Wychowania Muzycznego przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Doświadczony muzyk, pedagog z 25 letnim stażem. Współpracował z zespołami: Zespół Pieśni i Tańca Głusk, Zespół Pieśni i Tańca Akademii Medycznej w Lublinie, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Zespół Pieśni i Tańca "Hanka" w Lublinie, Zespół Ludowy "Słowiniacy", Lubelska Kapela Miejska "Baszta", współpracował z Polonijnym Centrum Muzycznym w Lublinie. Prowadzi Zespół Śpiewaczy "Niezapominajka" działający przy PZERiI w Nałęczowie.

Jan Kutnik: Absolwent Pomaturalnego Studium Ekonomicznego w Nałęczowie. Muzyką zainteresował się pod wpływem Stanisława Tyszkowskiego i Janiny Paciak, nauczycieli muzyki w szkołach nałęczowskich. Teorię muzyki poznawał dzięki niestrudzonemu  Janowi Walczakowi. Współtwórca i lider   pierwszych nałęczowskich amatorskich zespołów muzycznych z lat 60.,  harcerskich i licealnych: „Błękitni” i „Kolorowi” oraz profesjonalnego, rockowego „Topnar -  1909” założonego na początku lat 70. XX wieku. Grał wówczas na gitarze, flecie i był wokalistą. Do Kapeli Nałęczowskiej dołączył w roku w 2011 r., zachwycając grą na kontrabasie i  finezyjną konferansjerką.

Józef Chudy: Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, pasjonat muzyki rosyjskiej. Sam nauczył się grać na akordeonie. Jako nauczyciel szkół podstawowych w gminie nałęczowskiej folklorem interesuje się „od zawsze”. W latach 50. I 60. XX w. śpiewał w chórze istniejącym przy Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Nałęczowie. Dla przyjemności w wolnych chwilach grywa na organkach.

Witold Wierzejski: Najlepszy muzyk wśród fizyków, absolwentów Wydziału Mat.-Fiz.-Chem. w Lublinie. Gry na klarnecie, saksofonie tenorowym, gitarze, klawiszach, małych instrumentach perkusyjnych uczył się sam lub pod kierunkiem brata Piotra. W czasach studenckich członek big-bitowego zespołu przy ZMW „Kolibry” (1961-66). W PLSP w Nałęczowie założył zespół „Malbiarze”. Grał również w zespole brata w Michowie „Astry”. Założyciel sekcji wokalnej w KS „Jesienni Entuzjaści”, entuzjasta patriotycznego śpiewania klubowego opracował dla nałęczowskich seniorów 2 śpiewniki. W Kapeli preferuje śpiew, tamburyn i konferansjerkę. Uzdolniony aktorsko, doskonale  prezentuje folklor „lwowski”.

Wiesława Pawłowska: Muzyczna pasja ojca, grającego dla przyjemności na pianinie, zachęciła ją do występów solowych na szkolnych akademiach i eliminacjach Festiwalu Piosenki Radzieckiej w „Ekonomiku”. Wokalistka zespołu „Topnar - 1909” w l. 1972-73. Uczennica Izabelli Kobus-Salkin podczas pobytu w USA i przynależności do chóru polonijnego. Najwdzięczniejszym wspomnieniem - występ z chórem „Jutrzenka” przed Martą Eggerth z „Życzeniem” Chopina. Piękna wokalistka zespołu koncertującego w „Wołyniu” oraz Kapeli Nałęczowskiej. Gościnnie występowała na licznych imprezach okolicznościowych NOK.

Ada Lebioda: Zniewala urodą prawdziwej „Słowianki” i czystym, mocnym  altem. Radość śpiewania wyniosła z rodzinnego domu, w którym ojciec i jego bracia śpiewali często na weselach. Śpiewały i tańczyły także jej siostry. Absolwentka Technikum Ekonomicznego w Parczewie, już w szkole podstawowej (lubelskiej „Trzynastce”) występowała na szkolnych akademiach i koncertach w Parku Saskim, w zespole prowadzonym przez rodzinę Kaniorów. Najbliższy jej sercu jest regionalny folk lubelski, a samo śpiewanie najcenniejszą wartością i słodyczą jej życia.

Opracowała L.Ch




Szczęśliwe źródło
Muzyka i słowa: A. Sikorowski

Tu Prus przysiadał na ławeczce,
Tutaj przechadzał się Żeromski,
Tutaj pulsuje niby serce -
Zaczarowane źródło Polski.
Tutaj krzyżują się wspomnienia
I na deptaku rewia mody.
Tu przybywały pokolenia,
By wstąpić do szczęśliwej wody.

Więc zachwycony twą urodą,
Za nasze i za świata zdrowie
Ta legendarną, czystą wodą
Wznoszę dziś toast w Nałęczowie!
Gdziekolwiek drogi mnie powiodą
To o krainie tej opowiem:
O perle oprawionej wodą,
Starym klejnocie - Nałęczowie.

Tu Prus przysiadał na ławeczce,
Tutaj przechadzał się Żeromski.
Tutaj pulsuje niby serce -
Zaczarowane źródło Polski.
Więc z tego źródła wypij łyczek,
A potem choć na chwilę zaśnij.
Wtedy się spełnią setki życzeń
I będzie jak w prawdziwej baśni.

 

Foto: Grzegorz Wójcik portal naleczow.net

 

Kapela Nałęczowska - Filmy YouTube

Wyszukiwarka