tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówWystawa "Natura abstrakcji" Galeria im. M. E. Andriollego /4 - 30 października 2022/

Autorzy:

Joanna Banek 
Urodzona w Radomsku w 1967 roku. Studia wyższe ukończyła w roku 1992 broniąc dyplomy: z malarstwa u prof. Leona Macieja i z historii sztuki u dr Jacka Ojrzyńskiego w WSP w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Dłu¬gosza). Następnie, w 2006 roku, ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – dyplom z malarstwa uzyskała u prof. Janusza Orbitowskiego, a z tkaniny artystycznej w pracowni prof. Lilli Kulki. W latach 2006-2009 odbyła studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, których promotorem był prof. Zbigniew Bajek. Stopień Doktora Sztuk Pięknych otrzymała w 2010 roku za prace plastyczne i pracę teoretyczną pt. „Od białej czerni do czarnej bieli”. W 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego. Od roku 2006 pracuje na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP.


Jan Brodziak
W 1975 roku uzyskał dyplom na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. T. Dominika. Dodatkowo uzyskał specjalizację z tkaniny artystycznej w pracowni prof. W. Sadley’a. Zdobył nagrodę w konkursie na rozwiązanie architektoniczno-rzeźbiarskie kwatery powstańczej Zgrupowania AK „Żywiciel” na Cmentarzu Wojskowym na war¬szawskich Powązkach, jako autor projektu pomnika, który następnie został zrealizowany w ramach większego założenia opracowanego w zespole pod kierunkiem arch. Czesława Bieleckiego. Zdobył pierwszą nagrodę i wy¬różnienia w konkursie malarskim „Jesień Cztery Pory Roku” w Szczecinku oraz nagrodę w konkursie im. Bolesława Biegasa. Od 2001 roku zajmuje się wyłącznie malarstwem, który traktuje jako „metajęzyk w wyrażaniu relacji natura -człowiek – cywilizacja”. Uczestniczył w wielu wystawach krajowych i zagranicznych (m.in. Paryż, Londyn, Werona, Mediolan). Jego prace znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie. Jest czynnym członkiem ZPAP i Grupy Twórczej „Symfonia”. W 2018 roku otrzymał odznakę honorową MKiDN „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. 


Emilia Domańska
Studiowała na ASP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz u prof. Jana Węcławskiego, rzeźbę u prof. Jana Berdyszaka, a malarstwo u prof. Tadeusza Brzozowskiego. Zajmuje się malarstwem akwarelowym i tkaniną artystyczną. Brała udział w 250 wystawach i konkursach sztuki włókna i akwareli w kraju i za granicą (29 wystaw indywidualnych). Prace autorki znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz LongHouse Foundation w Nowym Jorku. Trzykrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Laureatka 11 nagród i 12wyróżnień m.in. Nagrody „Award of recognition”, Toyama 1992 (Japonia); Złoty Medal 46 Mnar Salonu Sztuk Plastycznych w Bézier 1997; Grand Prix III Mnar. Nadbałtyckiego Bien¬nale Miniatury Tkackiej w Gdyni 1999; wyróżnienie na 8 Mnar. Biennale Art. Tkaniny Lnianej w Krośnie 2022, wyróżnienie na Barwy Morza Gdynia 2022, 12th International Biennial Textile Miniatures Wilno 2022. Organizatorka 40 Ogólnopolskich plenerów malarskich, wystawiennik, kurator wielu wystaw.

Marek Grabowski
Urodzony w Sosnowcu w 1955 roku. Ukończył PWSSP w Poznaniu z wyróżnieniem. Laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu w 1996 roku i I-ej Nagrody na Biennale Pasteli w 1998 roku. Kilka wyróżnień za malarstwo. Realizacje rzeźbiarskie Szpital Górniczy w Sosnowcu, statuetki z brązu Adama Piwowara oraz Michała Spisaka Międzynarodowy Konkurs Muzyczny. Wielkoformatowe realizacje street art w Szczecinie. Wyróżnienie na IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Kłobucku w 2009 roku. Eseje i felietony z zakresu krytyki i teorii sztuki oraz dydaktyki i metodyki wychowania plastycznego. Autorski program „Sztuka pierwiastkiem życia” dla dzieci niepełnosprawnych Grodu ZHP w Załęczu Wielkim.I nagroda w konkursie literackim „Retrospekcje 2” PKZ Dąbrowa Górnicza. Około 35 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w tym trzykrotnie na ART EXPO w Nowym Jorku. W 1999 r. reprezentował sztukę polską na wystawie „Zbliżenia Polsko-Niemieckie”.Za całokształt twórczości dwukrotnie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej. Miłośnik i opiekun braci mniejszych.

Krzysztof Horała 
Urodzony w Krakowie w 1961. Absolwent Politechniki Poznańskiej. Maluje od czasów licealnych. Dopiero w 2007 roku malowanie stało się częścią codziennej aktywności. Po podróży do Australii tworzy obrazy inspirowane twórczością ludów pierwotnych, do których nawiązuje zarówno kolorystyką ziemi, jak i formą kół, abstrakcyjnych ścieżek. W 2016 roku rozpoczął pracę nad nowym cyklem obrazów „DNA”, których głównym elementem stał się kształt wymyślonej przez autora „trójwyobłości”, który łączył w łańcuchy przywodzące na myśl DNA. Od 2021 roku maluje obrazy z cyklu ZOOM. Ich tematem jest możliwy wygląd wielu powierzchni i płaszczyzn pod niezwykłym mikroskopem w dużym powiększeniu. 

Krzysztof Łyżyń 
Urodzony w 1974 roku w Jarosławiu. Technik Form Użytkowych o specjalności meblarstwo artystyczne (PLSP Kielce, 1994). Dyplom magisterski z wyróżnieniem na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Wybranych Zagadnień Projektowych Prof. A. Bissenika; Aneks malarski w Pracowni Rysunku i Malarstwa Prof. A. Kozyrskiego – 1999. Z Alma Mater związany w latach 2000-2016; najpierw jako Asystent (Modelowanie, Pracownia Mebla), a później Wykładowca (Modelowanie, Perspektywa odręczna i Geometria wykreślna). W latach 2006–2018 Wykładowca na Wydziale Architektury, kierunku Architektura Wnętrz Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Warszawskiego. Współzałożyciel grupy SZTUKA UŻYTECZNA. Członek grupy Młodzi Sztuką. Jeden z koordynatorów Art Fresh Festival (Edycja AFF/V/2014 oraz Edycja AFF/VI/2015). Prowadzi w Warszawie autorską pracownię, gdzie realizuje projekty z zakresu unikatowego przedmiotu. Brał udział w kilku plenerach malarskich. Na swoim koncie posiada liczne realizacje wystaw indywidualnych i zbiorowych. 

Maria Matyja-Rozpara 
Studiowała na  Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w  Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Malarstwa. Na Wydziale Malarstwa uzyskała stopień doktora sztuki, promotorem pracy doktorskiej była dr hab. Małgorzata Buczek-Śledzińska. W dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe, projekty architektury wnętrz i projekty grafiki użytkowej. Prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m. in. na Międzynarodowym Biennale Pasteli 2006, 2008, 2010, 2013, 2019 w Nowym Sączu, International Minitextile Exhibition, Bratislava 2015, 2018, 2020, 11 Exhibition of Miniature Textiles 2016 CMW w Łodzi, 9e Triennale Internationale du Papier Charmey 2017, International Exhibition of Contemporary Textile Art Miniartextil Como 2018, 2019, 2022, II Biennale Tkaniny w Poznaniu 2019, 13th Amateras Paper Art Exhibition Sofia 2021, Shanghai International Paper Art Biennal, 2021, International Biennial Paper Fiber Art 2021/22 Taiwan, International Paper Biennial 2022 Haacht, Fifth International Paper Biennial 2022 Beer Sheva. W jej twórczości ważne są treści chrześcijańskie. Należy do ZPAP, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz International Association of Hand Papermakers and Paper Artists (IAPMA). 

Magdalena Rajska-Armata
Studia na Wydziale Grafiki katowickiej Filii Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Dyplom w 1979 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i projektowanie graficzne. Maluje i rysuje portrety, figuratywne i abstrakcyjne obrazy z użyciem takich technik jak: olej na płótnie, pastel, akwarela. Częstym tematem jej prac jest akt kobiecy. Portrecistka. Dla Muzeum Historii Katowic stworzyła liczne portrety wybitnych postaci Katowic, między innymi; portrety niemieckich założycieli miasta Katowic, kompozytora Wojciecha Kilara, scenograf Barbary Ptak i  inne. Oprócz wymienionych, Magdalena Rajska-Armata jest autorką ponad 100 portretów osób prywatnych. 21 wystaw indywidualnych i udział w wielu zbiorowych. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczka wielu plenerów i wystaw poplenerowych. Prace w zbiorach Muzeum Historii Katowic, Muzeum Raciborza, Pszczyńskiego Centrum Kultury oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie prezentowane w telewizji, radiu i w prasie. 


Hanna Rozpara 
Urodzona w 1990 roku w Sosnowcu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom w Pracowni Druku Płaskiego w 2014. Studiowała na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w ramach programu ERASMUS oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Śląskim. Jej prace wystawiane były na 25 wystawach indywidualnych oraz na ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Laureatka nagrody im. prof. Haliny Chrostowskiej na 11. Triennale Grafiki Polskiej 2021, Biennial Award na Utazu Art Award Biennale w Japonii 2022 oraz ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2022. W swoich pracach dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową, fotografią, projektowaniem graficznym, tworzy kompozycje muzyczne. W kwietniu 2021 obroniła pracę doktorską na ASP w Katowicach, promotorem pracy doktorskiej był prof. Mariusz Pałka. 

Wawrzyniec Reichstein 
Urodzony w 1977r. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu) w 2003 r. Otrzymał wówczas nagrodę im. Marii Dokowicz. Od 2003r. Pracuje na UAP w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa na Wydziale Grafiki. Od 2015 r. pracuje w Liceum Plastycznym w Poznaniu jako nauczyciel rysunku i malarstwa. Bieżące prace występują w cyklach: „Nowa powierzchniowość”, „Refleksy – Refreny”, „Coming residue”, „Online – Offline”. Swoje prace prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. 

Małgorzata Strzelec
Urodzona w 1952 r. w Radomiu. Studia na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, 1972-1977. Studiowała w pracowniach malarstwa prof. Jacka Żuławskiego, a potem prof. Jerzego Usarewicza i prof. Kazimierza Ostrowskiego, oraz tkaninę w pracowni prof. Józefy Wnukowej i ceramikę w pracowni prof. Hanny Żuławskiej. Od 1997r. pracuje w Katedrze Wychowania Plastycznego Wydziału Nauczycielskiego Politechniki Radomskiej, obecnie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Udział w ponad 200 wystawach środowiskowych i okręgowych – ogólnopolskich i międzynarodowych, oraz 32 wystawach indywidualnych. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, BWA w Toruniu, BWA w Sieradzu, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Galerii 261 ASP w Łodzi, Dell Bello Gallery w Toronto (Kanada), Cultureel Centrum w Rotterdamie (Holandia), The Modern Galery – Gornij Milanovac (Serbia), Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (w ramach kolekcji 100 wystaw w Galerii Rogatka ), BWA w Kielcach, BWA w Miechowie, Galerii Zielona w Busku-Zdroju, Stowarzyszeniu Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART w Gdyni.

Zbigniew Strzyżyński 
Urodzony w 1955 r. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Sławomira Mieleszki oraz studia podyplomowe na  ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rzeźbą. Współorganizator i komisarz Międzynarodowego Konkursu na Rysunek im. M. E. Andriollego. Brał udział w ponad 250 wystawach zbiorowych (Polska, USA, Belgia, Czechy, Słowacja, Japonia). Zorganizował 22 wystawy indywidualne (min. Lublin 2020, Radomsko, Biała Podlaska 2019, Poznań 2016). Laureat 16. nagród (m.in.: III Nagroda na 32. Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów w Rzeszowie, I Nagroda na Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Grafiki - Piękne Sztuki, Radomsko 2018). Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Za działalność artystyczną uhonorowany Nagrodą Starosty Puławskiego i dwukrotnie Marszałka Województwa Lubelskiego. Tworzy obrazy abstrakcyjne oraz syntetyczne pejzaże. Dla autora sztuka jest poszukiwaniem prawdy i duchowości w świecie rzeczywistym i w samym sobie. Jego prace niosą w sobie tajemnicę. Poprzez swoisty język plastyki próbuje dotrzeć do odczuć, wrażeń i emocji niewyrażalnych w inny sposób. 

Foto: NOK

Wyszukiwarka