Wystawa Rolke-Gonicki / PLON Fotografie powstały w wyniku wspólnej podróży fotograficznej 82 letniego Tadeusza Rolke i 15 letniego Michała Gonickiego. Artyści przemieszczali się od jednej miejscowości do drugiej starym kamperem, który oprócz ich środka lokomocji był również ciemnią fotograficzną.
Autorzy skupili się na południowo-zachodniej części Polski i jej małych miejscowościach. Wyprawa trwała miesiąc. W ten sposób powstało wiele ciekawych portretów mieszkańców tych miejscowości oraz innych, napotkanych w drodze ludzi.
AUTORZY
Tadeusz Rolke
Urodzony w 1929 roku artysta to klasyk polskiej fotografii. Od połowy lat 50. uprawiał reportaż prezentowany na łamach czasopism, m.in.: „Stolica”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Die Zeit”, „Stern”,”Der Spiegel” i „Art” oraz dokumentował różne przejawy kultury wizualnej w Polsce i zagranicą, od sztuki przez modę po muzykę pop. Lata 70. spędził na emigracji w Niemczech Zachodnich, do Warszawy wrócił w 1980 roku, gdzie mieszka i pracuje do dziś. Przez wiele lat uchodził za czołowego polskiego przedstawiciela fotografii humanistycznej, jego zdjęcia ukazują ponad 60 lat historii Polski i Europy.
Michał Gonicki
Urodzony w 1997 roku młody fotograf. Zaczynał od Szkoły Wajdy i filmu dokumentalnego, żeby potem zająć się fotografią pod okiem mistrza Tadeusza Rolke. Pod jego skrzydłami zapałał prawdziwą miłością do tego medium. Poskutkowało to wspólnym projektem i pierwszą wystawą w Nowym Jorku. Obecnie uczy się w drugiej klasie liceum oraz na trzecim roku w Warszawskiej Szkole Fotografii. Zajmuje się fotografią modową i komercyjną.
Foto: Marek Bartkowiak