tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówAndrzej Pągowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce. W 2017 roku artysta obchodził jubileusz 40 - lecia pracy twórczej. Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycję plakatów filmowych jego autorstwa.

Plakat - według artysty - to najkrótsza recenzja filmu. Powinien być przedłużeniem atmosfery filmu, powinien nieść podobne przesłanie, wydobywając elementy najbardziej drażniące. Plakat może operować brzydotą lub pięknem, ale musi być zauważalny. Plakat nie zauważony ginie.
Andrzej Pągowski ma w dorobku ponad 1300 plakatów w tym ponad 400 filmowych.

Wiem, że moje plakaty jednym się podobają, innych denerwują. Ale takie jest marzenie każdego artysty. Stworzyć coś, co jest zauważalne - mówi artysta.

Andrzej Pągowski na koncie ma współpracę z czołówką znakomitych polskich i zagranicznych reżyserów. Wśród prezentowanych prac są m.in. plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Romana Polańskiego, Janusza Majewskiego, Jerzego Kawalerowicza, Miloša Formana, Roberta Altmana.
Na wystawie można obejrzeć plakaty najstarsze począwszy od „Amatora” - plakatu do filmu Krzysztofa Kieślowskiego, „Hair” Miloša Formana do najnowszych w tym zaprojektowanego w 2016 roku do filmu „Powidoki” Andrzeja Wajdy.

Plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wszystkie plakaty zostały wybrane przez artystę.

Miło nam poinformować, że Pan Andrzej Pągowski pomimo, że jest artystą niezwykle zajętym, zaprojektował specjalnie dla nas plakat reklamujący prezentowaną w Nałęczowskim Ośrodku Kultury wystawę.

Muzeum Kinematografii w Łodzi

 

Foto: Marek Bartkowiak

Wyszukiwarka