Wystawa fotografii Aleksandry Anny Janeczek i Leszka Janeczka "SACRUM PROFANUM". Aleksandra Anna Janeczek - Absolwentka psychologii klinicznej. Studiuje na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina na wydziale artystyczno-wokalnym, śpiew klasyczny.
Debiut sceniczny w kwietniu 2018 w „ Don Giovannim” w reżyserii Marty Malinowskiej pod patronatem Teatrum Nobilium w Warszawie. Zajmuje się fotografią, poszukując tematów niebanalnych.
Dr n. med. Leszek Janeczek
Ur. w 1958 w Krasnymstawie. Studia na Wydziale Lekarskim odbył na Akademii Medycznej w Lublinie, uzyskując w 1983 roku tytuł lekarza medycyny. Zawodowo związany od początku do chwili obecnej z Krasnymstawem, gdzie w krasnostawskim szpitalu przepracował ponad 30 lat. W latach 1990 - 1995 sprawował funkcję dyrektora naczelnego Zespołu Opieki Zdrowotnej. W tym czasie utworzył pierwszą w Polsce aptekę fundacyjną, z której zysk przeznaczano na sprzęt medyczny, znacząco podnosząc poziom jednostki. Specjalizował się w ginekologii i położnictwie. W roku 2000 otrzymał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie pracy o wolnych rodnikach tlenowych. Odbył staże medyczne za granicą w Holandii i dwukrotnie w Niemczech, w tym w renomowanej Klinice Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana Grosshadern w Monachium. Od roku 2000 do chwili obecnej jest ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala powiatowego w Krasnymstawie. Sprawował funkcje społeczne
w NSZZ Solidarność, radzie miasta Krasnegostawu, izbie lekarskiej, związku zawodowym lekarzy. Bezpartyjny.
Zainteresowania: astrologia, języki obce (uczył się łaciny, francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, angielskiego), historia regionu, szczególnie krasnostawszczyzny. Od prawie 25 lat prowadzi badania historyczne dziejów lokalnych. Przeprowadził ponad 400 wywiadów ze świadkami historii tworząc fonotekę. Pracuje nad książką obrazującą czasy II wojny światowej na terenie powiatu krasnostawskiego. Dokumentuje gwarę wsi krasnostawskiej. Autor i współautor kilkunastu publikacji w zakresie medycyny. Jego wiedza historyczna posłużyła do treści 5 książek historycznych, artykułów i audycji radiowych, dokumentu filmowego. Autor wielu wykładów historycznych wygłaszanych dla społeczności lokalnej. Inicjator działań historycznych na terenie Krasnegostawu. Za swoją pracę uhonorowany wyróżnieniem miasta Krasnegostawu „Złote Karpie”. Publikuje opowiadania
i anegdoty krasnostawskie o autentycznej tematyce zaczerpniętej z życia współmieszkańców dawnych i współczesnych. Lubi fotografować. Swoje zdjęcia przedstawiał na kilku indywidualnych wystawach. Ostatnia nosi tytuł „Sacrum Profanum”, podejmując tematykę obecności pierwiastka sacrum w codziennym życiu, w którym sacrum jest coraz bardziej wypierane przez profanum. Żonaty, czwórka dzieci: trzy córki i syn.
Foto: Marek Bartkowiak