nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówZakończony został cykl trzech turniejów szachowych pod honorowym patronatem Burmistrza Nałęczowa. Pierwszy turniej z tego cyklu został rozegrany w Nałęczowskim Ośrodku Kultury w ostatnim dniu kwietnia. Startowało 36 zawodników w tym 11 kobiet i dziewczynek.

Najmłodsze uczestniczki to Zuzia Czemerys z Piotrowic k/Nałęczowa oraz Małgosia Bocian z Piotrawina k/Jastkowa. Grali kuracjusze z Warszawy i Wrocławia, grali bardziej lub mniej doświadczeni zawodnicy z najbliższej okolicy (z Lublina z Lubartowa, z Maszek, z Wojciechowa, z Karczmisk, z Wąwolnicy, z Tomaszowic, z Ożarowa, z Nałęczowa). Turniej jednodniowy rozegrano tempem po 30 minut dla zawodnika na rozegranie całej partii. Takie tempo gry umożliwiało zdobycie V lub IV kategorii szachowej. Aż 8 uczestników zdobyło V kategorię i 6 uczestników IV kategorię.

Drugi turniej rozegrano w wiejskiej świetlicy w Czesławicach. W budynku po byłej szkole gospodarz zapewnił świetne warunki lokalowe i luz na sali gry. Grało 16 osób w tym 5 kobiet. Był to turniej dwudniowy z uwagi na inne tempo gry. Każdy uczestnik miał na zegarze nastawione 60 minut na rozegranie całej partii. Partia mogła trwać nawet 2 godziny. W kilku pojedynkach zawodnicy wykorzystywali ten czas do maksimum. Jednym z takich zaciętych pojedynków była partia pomiędzy
Markiem Rowińskim z Lublina a Amelią Woś, która po prawie dwugodzinnej grze zakończyła się zwycięstwem grającej czarnymi bierkami ambitnej uczennicy SP w Wąwolnicy - Amelii Woś. W końcowym rozrachunku w Czesławicach, ponownie zwyciężył Jakub Radzik reprezentant klubu LUKS Lubartów a Amelia zajęła II miejsce tracąc 0.5 punktu do zwycięzcy pierwszego turnieju.

Trzeci turniej z tego cyklu rozegrany został w NOK w sobotę i niedzielę 18-19 czerwca również tempem gry P-60 na dystansie 7 rund. Wystartowało tylko 12 zawodników w tym 3 kobiety. Do Nałęczowa przyjechali juniorzy z Puław i Międzyrzeca Podlaskiego. Był chyba najbardziej emocjonującym i wyrównanym turniejem gdyż po rozegraniu 6 rund trójka zawodników miało na koncie po 5 zwycięstw i jednej porażce. W ostatniej rundzie dwie partie zawodników z czołówki zakończyły się po emocjonującej grze pokojowo czyli remisami a zwycięstwo odniósł 12 letni junior z Puław Marek Niezbecki i został zwycięzcą trzeciego turnieju z dorobkiem 6.0 punktów z 7 partii. Dalsze miejsca zajęli: Mateusz Kucio z Lublina i Jakub Radzik obaj po 6.5 pkt. Najlepszym Nałęczowianinem okazał się Łukasz Czemerys z Piotrowic a Hanna Korpysz z Międzyrzeca Podlaskiego odniosła zwycięstwo wśród kobiet.

Podsumowując cały cykl chcę podziękować pani Burmistrzowi Nałęczowa za objęcie honorowym patronatem tych rozgrywek szachowych, za ufundowanie nagród i dyplomów. Podziękowania należą się Nałęczowskiemu Ośrodkowi Kultury i pracownikom za udostępnienie sali gry i pomoc w przeprowadzeniu rozgrywek, również Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czesławice udostępniając świetlicę zapewniło uczestnikom wspaniałe warunki do gry.

Nagrody ufundowane przez UMiG w Nałęczowie za cały cykl trzech turniejów w poszczególnych kategoriach otrzymali: Nagrody wręczył upoważniony przez burmistrza sekretarz UMiG w Nałęczowie.
- do lat 20 - Jakub Radzik,
- do lat 16 - Amelia Woś,
- do lat 12 - Hanna Korpysz,
- powyżej 20 lat - Maciej Wawer,
- najlepsza kobieta - Maria Topór,
- najlepszy Nałęczowianin - Łukasz Czemerys.

Każdy turniej przebiegał w miłej sportowej atmosferze i okazał się imprezą budzącą spore zainteresowanie wśród okolicznych mieszkańców, gości i kuracjuszy. Ponadto uczestnicy zawodów grając tempem klasycznym mogli zapisywać przebieg partii a po zakończeniu partii odtworzyć jej przebieg, przeanalizować i zastanowić się gdzie można było zagrać lepiej gdzie został popełniony błąd, co był przyczyną porażki. Analiza rozegranych partii jest konieczna do dalszego rozwoju i zgłębiania umiejętności szachowych.

Dodam, że w trzech turniejach 9 uczestników zdobyło V kategorię szachową, 8 uczestników IV kategorię i 4 uczestników III kategorię. Kategorie zostały zatwierdzone przez PZSzach.