tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówEkspozycja Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją  najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku. 

Wystawa  Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym  stanowi próbę  przedstawienia  dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Twórczość Andrzeja Wajdy została ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat. Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie)

Wystawa Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym stanowi próbę przedstawienia dorobku jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu ostatnich 60 lat. Ekspozycja powstała z okazji przypadającej w 2014 roku 60. rocznicy debiutu fabularnego reżysera (Pokolenie)

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Obecnie muzeum jest w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do filmów Andrzeja Wajdy. Udało nam się zgromadzić wyjątkową kolekcję plakatów filmowych z których część zostanie zaprezentowana w Krakowie. To niezwykły i jedyny taki zbiór zebrany w jednym miejscu, wyjątkowa jakościowo kolekcja plakatów wydanych w kraju i na świecie; są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji. Plakaty te często same stanowią dzieła sztuki. Ich autorami byli wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni, niektóre z nich są anonimowe. Prezentacja plakatów stanowi dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie. Na wystawie będzie można oglądać prace: Romana Cieślewicza, Wojciecha Zamecznika, Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego, Wiktora Górki, Waldemara Świerzego, Jana Lenicy - twórców polskiej szkoły plakatu, tworzących również wersje obcojęzyczne swoich plakatów do filmów A. Wajdy. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się również prace Wiesława Wałkuskiego, Jakuba Erola, Cypriana Kościelniaka, Andrzeja Pągowskiego, Marka Freundenreicha, Marcina Mroszczaka, Rafała Olbińskiego, Rosława Szaybo. Na wystawie będzie można też obejrzeć prace znakomitych zagranicznych twórców m.in. Petera Strausfelda, Alaina Lyncha, Dominique Guillotin, Otto Kummerta, Milana Grygara, Pierre Colliera, M. Ogasawary, Erharda Gruttera. Kolekcja plakatów jest na bieżąco uzupełniana o nowe obiekty, które ukazywały i ukazują się na świecie w związku z projekcjami filmów Andrzeja Wajdy. Zbiór ten, do tej pory pozostający w muzealnej kolekcji, zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

Wystawa powstaje we współpracy z licznymi partnerami krajowymi oraz zagranicznymi. Partnerami projektu są m.in.: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Kino RP, Telewizja Kino Polska, SF Kalejdoskop, Węgierskie Narodowe Archiwum Cyfrowe w Budapeszcie, Narodni filmowy archiv w Pradze, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze, Cinematheque Francais w Paryżu, Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych. Wykorzystano w projekcie także plakaty prywatnych kolekcjonerów – Andrzeja Cebuli i Pavla Rajcana.

Wystawa po raz pierwszy była pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, następnie w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Gdynia Festiwal Filmowy
Do końca stycznia 2015 r. można ją było oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Nastepnie odwiedziła Bratysławę, Budapeszt, Londynie. Nałęczów jest kolejnym miastem na trasie jej wędrówki.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
Opracowanie graficzne projektu: Sławomir Bit


Projekt został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Patronat honorowy:
Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP
Bogdan Zdrojewski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Otwarcie wystawy: 5 lipca 2015
Nałęczowski Ośrodek Kultury


Foto: NOK

Wyszukiwarka