tel NOK 815 014 069
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK Nałęczów

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe. Tym razem gospodarzem powiatowego święta plonów był Gołąb. Dożynki rozpoczęły się mszą św. w gołębskim kościele, po której orszak złożony z przedstawicieli gmin powiatu i gości udał się na plac dożynkowy. Tam uroczystości otworzyli wspólnie Starosta Puławski Witold Popiołek oraz Wójt Gminy Puławy Krzysztof Brzeziński.

Starosta podziękował rolnikom za codzienny trud, umiłowanie ziemi, polską gościnność i wierność tradycji. Do podziękowań dołączył się również Wójt oraz poseł Krzysztof Szulowski.
Starostowie dożynek, Agnieszka Matysiak z Leokadiowa i Tadeusz Osiak z Gołębia przekazując Staroście Witoldowi Popiołkowi i Wójtowi Krzysztofowi Brzezińskiemu chleb dożynkowy powiedzieli: „Przynieśliśmy od Ołtarza chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich – symbol życia. Ofiarowując go pragniemy wyrazić wdzięczność za szczęśliwy zbiór zbóż. My rolnicy, chcemy podzielić się chlebem ze wszystkimi rodakami, a przy sprawiedliwym dzieleniu wystarczy go dla wszystkich.”

Na scenie uhonorowano wyróżniających się rolników Ziemi Puławskiej. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, odznaczenia zasłużonych dla rolnictwa oraz nagrody rzeczowe.
Nagrody Starosty Puławskiego zostały przyznane następującym rolnikom z poszczególnych gmin naszego powiatu:
Adam Durak
Anna  i Sławomir Maliszewscy
Jacek Borucki
Marek Pękala
Paweł Duński
Stefan Wójtowicz
Tomasz Chabros
Grzegorz Koza
Wiesław Rusinek
sławomir Chabros

Mieszkańcy i goście, którzy odwiedzili Gołąb mogli zapoznać się z kulturą ludową prezentowaną przez lokalne zespoły muzyczne i śpiewacze oraz  obejrzeć stoiska z lokalnymi specjałami oraz twórczością artystyczną.
Wśród grup zespołów występujących na dożynkach znaleźli się: „Aplauz” z Gołębia, Kapela Nałęczowska , Kazimierska Kapela „Zgoda”, ,,ARIADNY'' z Wąwolnicy, „Żyrzyniaczek Ci ja”, Końskowolska Kapela Ludowa, artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, Gminny Chór „Jubilat” z Baranowa, Kabaret „Wydrwigrosz” z Markuszowa, „Promienie” oraz „Rosa” z Janowca”, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, Weronika Kubiś z Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki, „Śpiewające Seniorki” z Gołębia.
Szczególną popularnością cieszyły się przeprowadzone konkursy: wienców, stoisk, twórczości ludowej, sołtysów, plastyczny.
Imprezę zwieńczył koncert Przemka Radziszewskiego z zespołem. Dożynki objął patronatem honorowym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Do organizacji wydarzenia przyłączyli się również sponsorzy: Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy SA, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Puławy, Prezydent Miasta Puławy, Nadwiślański Bank Spółdzielczy w Puławach.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom, wystawcom, artystom oraz wszystkim osobom, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznego święta plonów.


Wyróżnienia z Gminy Nałęczów otrzymali:

Konkurs Plastyczny "Jak widzę pracę rolnika?"
I miejsce JULIA WETZLICH

Konkurs twórczości ludowej, kategoria tkanina
I miejsce MONIKA MATUŁA-WETZLICH

Konkurs twórczości ludowej, kategoria sztuka użytkowa
III miejsce KRYSTYNA TARKA

Konkurs Chleba
I miejsce KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH - DRZEWCE

 

Tekst i foto: www.pulawy.powiat.pl