tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówPremiera filmu „Pierwsze rozstanie. Najpiękniejsze listy narzeczeńskie  Stefana Żeromskiego do Oktawii Rodkiewiczowej”. W sobotę 3 września 1892 r. Stefan i Oktawia Żeromscy powiedzieli sobie sakramentalne „tak”.

Ślub był ukoronowaniem niespełna dwuletniej relacji Oktawii i Stefana; początkowo zwykłej znajomości, zażyłości, potem przyjaźni i miłości. To pierwsze długie rozstanie zostało utrwalone na  kartach 57., pełnych tęsknoty listów do narzeczonej. Silny ładunek emocjonalny przelany na papier zawiera się w zwierzeniach o bólu rozstania, przemyśleniach, relacjach, w odliczaniu dni, godzin a nawet minut do najbliższego spotkania z ukochaną.
Również w sobotę 3 września br., po 130 latach od tego niezapomnianego wydarzenia, którego świadkami byli: Bolesław Prus i prof. Florian Łagowski zaprosimy Was na premierę filmu, na którym zarejestrowano przedstawienie. W przedstawieniu z udziałem aktorów Teatru Młodzi Duchem wykorzystano fragmenty wspomnianych listów miłosnych wysyłanych do siebie przez narzeczonych.
Premiera filmu obędzie się o godz. 12.00 na kanale YT NOK 

Autorka scenariusza Izabella Nowotny, reżyser przedstawienia Katarzyna Jóźwik oraz aktorzy Teatru Młodzi Duchem podjęli się przekazu korespondencji  Stefana Żeromskiego. Powstałe widowisko „Pierwsze rozstanie. Najpiękniejsze listy narzeczeńskie Stefana Żeromskiego do Oktawii Rodkiewiczowej” jest okazją do spotkania na „wyżynach sztuki epistolograficznej”. Trzech wykonawców czytających listy Żeromskiego to jakby różne oblicza zakochanego pisarza. Nastrój tworzy kreacja sylwetki Oktawii; ciepłej , cierpliwej, rozumiejącej, umiejącej podgrzewać, ale też i studzić uczucia narzeczonego. Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie postaci wtajemniczających w kontekst wydarzeń przekazywanych w korespondencji. Wnętrze pracowni pisarza, stylowe stroje tworzą niepowtarzalną atmosferę epoki przedstawianych bohaterów. Polecamy to widowisko nie tylko miłośnikom sztuki epistolograficznej.

Wyszukiwarka