tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

Zapraszamy 11 listopada 2021 r. o godz. 16:00 do sali widowiskowej na wernisaż wystawy "Nałęczowskie Opowieści" i premierę towarzyszącego jej katalogu oraz czytanie performatywne wspomnień o Nałęczowie w wykonaniu Teatru Młodzi Duchem. Wstęp wolny.

Nałęczów jest miejscem  niezwykle wyrazistym,  o niepowtarzalnym uroku i kolorycie. Podczas projektu “Nałęczowskie Opowieści” zaprosiliśmy mieszkańców i turystów do odkrywania i wspólnego definiowania genius loci miasteczka. Co sprawia, że jest wyjątkowe? Jakie historie formowały jego tożsamość? Jakie przestrzenie i elementy składają się na niesamowitą aurę Nałęczowa? 


Wystawa jest efektem warsztatów artystycznych - literackich oraz ilustratorskich. Na wędrówkę po ogrodach pamięci zdecydowały się osoby w różnym wieku, o bardzo różnych doświadczeniach, losach, zawodach i pasjach. Swoimi nałęczowskimi impresjami dzielili się podczas spotkań warsztatowych, które często nabierały rumieńców za sprawą gorących i płomiennych dyskusji. Snuły się opowieści pełne barw i zmysłowych szczegółów, z odrobiną pikanterii, często nostalgii i melancholii. Niektóre były żartobliwe, inne pełne powagi, niektóre piękne i wzruszające inne zaś lekkie lub nasycone trudnymi emocjami. 


Spisane opowieści stały się inspiracją podczas warsztatów ilustratorskich. Przy wspólnych stołach usiedli studenci, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i seniorzy. Do stworzenia ilustracji wykorzystywano dawne fotografie, fragmenty odręcznie pisanych notatek, starych książek czy gazet. Powstały dzieła wyraziste, odważne, w nieoczywisty sposób odchodzące od pocztówkowych widoków Nałęczowa. Nie zależało nam na uroczych obrazkach lecz na autentycznym poszukiwaniu i chwytaniu istoty “Nałęczowskich Opowieści”. Prace były wykonywane kolektywnie - fragmenty jednych dzieł wtapiały się w inne, ilustracje wędrowały między stolikami, uczestnicy dzieli się pomysłami i inspiracjami. 


Wspomnienia o Nałęczowie zostaną zaprezentowane na scenie w artystycznej interpretacji Teatru Młodzi Duchem. Aktorzy sugestywnie oddają klimat lokalnych opowieści i indywidualnych doświadczeń. Forma czytania performatywnego jest niezwykle oszczędna - do minimum ograniczono scenografię i kostiumy. W tym wydarzeniu najważniejsze jest słowo - snujące się  nostalgiczne opowieści i pełne pasji historie. Występ dopełniają przewijające się w tle archiwalne fotografie Nałęczowa. 

 

W projekcie wzięli udział: 


Warsztaty ze spisywania wspomnień: Anna Antoszewska, Aneta Bednarczyk, Rafał Biliński, Helena Broniewska, Jolanta Jakiewicz, Jerzy Jakiewicz,  Wiesława Kadzikiewicz, Izabela Nowotny, Maria Przybyłko, Sabina Seroczyńska-Kozuba, Jon Stępień, Maria Szyszkowska,  Krzysztof Zalech.

 

Warsztaty ilustratorskie: Józef Blikowski, Piotr Borkowski, Kamila Chołżyńska, Krystyna Chróścicka, Monika Dados, Tomasz Depta, Ewa Gugała, Łukasz Krajewski, Tomasz Kędziora, Monika Lis, Katarzyna Pomorska, Irena Posuniak, Krzysztof Suszek, Grzegorz Szymczyk, Artur Wiśniewski, Paweł Wrześniewski, Marcin Żurek.

Performatywne czytanie wspomnień: Iga Adamczyk, Rafał Bieliński, Bożena Grzegorczyk, Jolanta Jakiewicz, Jerzy Jakiewicz, Maja Kozak, Agnieszka Rukasz, Małgorzata Szpunar, Bogumiła Wartacz, Jarosław Wartacz, Krzysztof Zalech.


Kuratorka wystawy: Marta Nowak

Koordynacja projektu: Michalina Broda 


Warsztaty ze spisywania wspomnień: Katarzyna Jóźwik 

Warsztaty ilustratorskie: Agnieszka Zagraba

Reżyserka czytania performatywnego: Katarzyna Jóźwik 

 

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Wyszukiwarka