tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówZespoł Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie im. Stanisława Leszczyńskiego powstał w 1953 r.

Jest jednym z najstarszych reprezentacyjnch zespołów artystycznychnych UMCS, założonym przez dyrektora seniora, kierownika artystycznego i choreografa Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie dyrektorem, kierownikiem artystycznym i choreografem jest Lech Leszczyński.
O Zespole Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego

Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach. Tancerzom towarzyszy znakomita kapela.

Obecnie Zespół liczy około 200 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 8000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Na swym koncie może odnotować 307 wojaży za granicę do 56 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 6000 koncertów. Zespół Tańca Ludowego UMCS koncertował m. in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku (dochód z tego koncertu przeznaczony był na pomoc dzieciom Trzeciego Świata), w siedzibie UNESCO w Wiedniu, w paryskim teatrze „Bobino”. W 1988 r. Zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Zespół 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).
Sukcesy Zespołu Tańca Ludowego

Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO 1992 w Sewilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan), Holiday World 2001 w Pradze (Czechy). Zespół może poszczycić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami za popularyzację polskiej kultury w kraju i poza jej granicami.

Instruktorzy Zespołu Tańca Ludowego
Dyrektor, Kierownik Artystyczny i Choreograf: Lech Leszczyński
Instruktor muzyczny: Krzysztof Wołodko
Instruktor wokalny: Beata Leszczyńska
Instruktorzy tańca: Dominika Lesiuk, Jolanta Kulicka

Strona internetowa: ZTL UMCS

 

Foto: Marek Bartkowiak

Wyszukiwarka