tel NOK 815 014 069 lub 785182734
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

 

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówFeryjne Szachowe Turnieje Klasyfikacyjne zakończone, krótkie sprawozdanie.

Od 15 lutego do 1 marca przez trzy kolejne wieczory piątkowe w Nałęczowskim Ośrodku Kultury rozgrywane dwa Feryjne Turnieje Klasyfikacyjne.
W grupie B dla bardziej doświadczonych szachistów wystartowało 10 osób z Lublina, Tomaszowic, Bogucina i Nałęczowa. Wśród uczestników była jedna juniorka i czterech juniorów. Każdy z zawodników grał z każdym. Rozegrano 9 rund z tempem po 60 minut dla zawodnika. Grano w piątki po trzy rundy, które rozpoczynały się od 16.00 a kończyły się po godzinie 21.00. Pojedyncza partia a tym samym cała runda nie mogła trwać dłużej niż 2 godziny. Większość partii zawodnicy kończyli wykorzystując przysługujący im czas a rozstrzygnięcia zazwyczaj padały przy kończącym się czasie do namysłu. W niedoczasie łatwiej popełnić błąd. Boleśnie przekonał się o tym Nałęczowianin Arkadiusz Sygnowski. W minimalnej lepszej końcówce z niewielkimi szansami na wygraną miał zapewniony remis ale dążąc do wygranej popełnił błąd i w efekcie przegrał. Ta porażka kosztowała go utratę II miejsca.

Zwyciężył Jarosław Kijko - 8.0 pkt z 9 partii
drugie miejsce zajął Ireneusz Jaroszuk - 7.0 (z 9) (obaj LKSz Lublin)
Trzecie miejsce zajął Kamil Woliński - 7.0 (z 9) Bogucina
a Arkadiusz Sygnowski - 6.0 (z 9) zajął IV miejsce.
Jedyna juniorka i kobieta Emilia Kozłowska z Tomaszowic wypadła dość dobrze zajmując V miejsce z dorobkiem 5.0 punktów z 9 partii.

Należy dodać, że Arkadiusz Sygnowski wypełnił normę na III kategorię szachową. Zawodnikom grającym w turnieju kibicowało również kilkoro kuracjuszy. Szczegółowe wyniki na stronie:  http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_678/

W grupie C dla początkujących młodych szachistów wystartowało również 10 osób ale dotrwało do końca tylko 6 osób. W ostatnim dniu rozgrywek 1.03.2019 już po feriach zimowych niektórzy wybrali trening w piłkę nożną. Niestety, kolizja terminów. Nierozegrane partie potraktowano jako obustronny walkower (- : -) gdy w chwili rozpoczęcia rundy na sali nie było żadnego zawodnika ze skojarzonej pary lub (+ : -) albo (- : +) gdy zawodnik gotowy do rozegrania partii nie miał przeciwnika.
Wystartowały 4 dziewczynki i 6 chłopców. Najmłodsza urodzona w 2012 roku to Dominika Kursa z Nałęczowa. Grały dzieci z Nałęczowa, Wąwolnicy, Sadurek i Sieprawic. W grupie C, obowiązywało tempo gry P-30 czyli cała partia nie mogła trwać dłużej niż 1 godzinę. Był obowiązek prowadzenia zapisu partii. Zapis partii szachowej trochę rozpraszał koncentrację młodych szachistów ale jest to niezbędny element gry szachowej i element szkolenia z którym trzeba się zaprzyjaźnić. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że mając zapisany przebieg partii szachowej można odtworzyć ją po pewnym czasie i na spokojnie przeanalizować jej przebieg, znaleźć popełnione błędy, znaleźć lepsze czy wygrywające posunięcia, których grający nie wykonał podczas partii turniejowej. Dzieci które ukończyły turniej uczestniczą w zajęciach szachowych prowadzonych w Nałęczowskim Ośrodku Kultury przez instruktora szachowego w piątki od 16.00 do 18.00.

W turnieju zwyciężyła Amelia Woś z Wąwolnicy zdobywając 8.0 punktów. Drugie miejsce zajęła Amelia Zasada z Sadurek z dorobkiem 7.5 punktów.
III - Mateusz Kursa (Nałęczów) - 6.5 pkt.
IV - Piotr Pełka (Sieprawice) - 6.0 pkt
V - Ksawery Kisielewski (Nałęczów) - 6.0 pkt
VI - Dominika Kursa (Nałęczów) - 3.5 pkt.
Najmłodsza uczestniczka w partii z Amelką Zasadą osiągnęła w pewnym momencie wygraną pozycję ale słabszy ruch pozwolił bardziej doświadczonej przeciwniczce na uratowanie remisu poprzez tak zwany wieczny szach.
Pozostali: Gabriel Burek, Ignaś Burek, Sowińska Róża oraz Dziamba Stanisław sami wykluczyli się z walki o wyższe lokaty oddając punkty walkowerem. Wszystkim uczestnikom policzono punkty z 9 partii.
Za zajęcie trzech pierwszych miejsc w obu grupach ufundowane zostały statuetki z szachowym motywem. Również najmłodsi Dominika Kursa i Piotr Pełka otrzymali statuetki.
Szczegółowe wyniki na stronie: http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1040/

Jan BłaszczakWyszukiwarka