tel NOK 815 014 069
nok@naleczow.pl
tel KINO 661 811 555
kinocisy@op.pl

Nałęczowski Ośrodek Kultury

NOK NałęczówWystęp Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z okazji Święta 3 Maja. Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstał w 1953 r. Jest najstarszym reprezentacyjnym studenckim Zespołem artystycznym UMCS,

założonym i kierowanym do dziś przez magistra Stanisława Leszczyńskiego, starszego wykładowcę uniwersyteckiego Studium Wychowania Fizycznego i Sportu. Głównym celem działalności Zespołu jest roztańczenie i rozśpiewanie młodzieży akademickiej oraz uwrażliwienie jej na piękno muzyki, słowa, ruchu i gestu. Zespół liczy około 300 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 7000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Wychowankowie Zespołu Tańca Ludowego UMCS są kierownikami ponad 40 zespołów folklorystycznych w różnych zakątkach kraju. Zespół jest dobrze znany ludności miast i wsi - dał ponad 6500 koncertów w większości województw. Na swym koncie może odnotować 260 wojaży za granicę do 51 krajów na 5 kontynentach, gdzie dał około 5000 koncertów.

Do tej pory Zespół nagrał dwie płyty długogrające (we Francji i w Polsce), kasety magnetofonowe i dwie płyty kompaktowe. Posiada ponad 20 godzin repertuaru obejmującego tańce, pieśni narodowe i regionalne oraz tańce i melodie ludowe innych narodów. Prezentuje programy w oryginalnych, autentycznych kostiumach.

Tancerzom towarzyszy znakomita kapela. Zespół, współpracując z Polską Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego, prezentował pełnospektaklowy program na wielu koncertach w kraju, na festiwalach we Francji, a także wraz z tą Orkiestrą odbył miesięczne tournee po USA i Kanadzie.

Do najbardziej liczących się międzynarodowych wyróżnień należą: Srebrna Kolia XXIV Światowego Festiwalu Folklorystycznego w Dijon (Francja 1969), nagroda europejska FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru, przyznana w 1973 r. po raz pierwszy polskiemu zespołowi, Złota Artemida na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie (Turcja 1977), nagroda - eccelente, złoty medal oraz dwa puchary dla Zespołu i duetu tanecznego w Gorizia (Włochy 1984).

W 1988 r. Zespół reprezentował kontynent europejski na Międzynarodowym Festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, skąd przywiózł 36 medali olimpijskich.

Zespół jest współobywatelem honorowym miast: Selçuk (Turcja) i Rexburg (USA).

Do licznych sukcesów Zespołu należy zaliczyć udział w programie artystycznym EXPO'92 w Sevilli (Hiszpania), EXPO 2000 w Hanowerze (Niemcy), EUROGATE 2000 w Taipei (Tajwan).

Rok 2001 przyniósł Zespołowi udział w jednej z ważniejszych międzynarodowych imprez turystycznych, X Międzynarodowych Targach Turystycznych HOLIDAY WORLD 2001, podczas których Zespół Tańca Ludowego UMCS zaprezentował program artystyczny w salach balowych Zamku Królewskiego na Hradczanach w Pradze dla odpowiedzialnych za turystykę ministrów wielu krajów, a także liderów turystycznych organizacji i stowarzyszeń międzynarodowych z ponad 70 krajów.

Obok działalności artystycznej towarzyszy Zespołowi stała aktywność społeczna. Zespół współpracuje m.in. z Fundacją Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. T. Goniewicza.

Z inicjatywy Zespołu powstała też Fundacja Polsko-Holenderska "Pod Wspólnym Dachem", która niesie pomoc ludziom niepełnosprawnym. Efektem jej działalności jest m.in. wybudowanie trzech Domów Opieki Społecznej w Kazimierzówce k. Lublina, których otwarcie odbyło się w czasie jubileuszowych obchodów Zespołu.

Dzięki kontaktom Zespołu z Egiptem została nawiązana współpraca gospodarcza regionu Fayoum z województwem lubelskim.

http://www.ztl.umcs.lublin.pl

 

Foto: Marek Bartkowiak